The Chino

SÁRA ZVONÍČKOVÁ

Všetko to začalo v 19. storočí v Indii, kde ich nosila britská armáda. Chinos nohavice sa predtým farbili prírodnými farbami, napríklad zelenými rastlinami a hlinou. Vďaka tomu tiež vznikla farba s názvom khaki, čo v hindčine znamená pôda alebo prach. Chinos nohavice dostali svoj oficiálny názov až na Filipínach, v období španielsko-americkej vojny v roku 1898, kedy vojaci nosili nohavice khaki farby, podobné tým britským. Keďže látka, z ktorých sa nohavice šili, sa vyrábala v Číne, začali im Španieli hovoriť chinos, čo v preklade zo španielčiny znamená čínsky. O mnoho rokov neskôr nosila chinosky opäť americká jednotka, ale tentokrát počas druhej svetovej vojny v Pacifiku. Farba nohavíc sa zmenila na pieskovú žltú. V 50. rokoch si ich obliekal James Dean, Steve McQueen či dokonca Marilyn Monroe.

 

Capture

Nielenže skvele padnú, ale ľahko ich skombinujete aj so zvyškom svojho šatníka. Do práce aj na víkend. Aj preto sú jednou z ikon American Sportswear.

Untitled-1

Chinos si zamilujú všetci. Vďaka voľnejšiemu strihu, kvalitným materiálom aj množstvom farieb, z ktorých si môžete vyberať, ich skombinujete ľahko a rýchlo. Sú proste ideálnym kúskom v šatníku mužov aj žien. Chinosky sa skvele kombinujú s košeľou, polokošeľou doplnenou o sako, či sveter. Outfit skvele doplnia aj poltopánky, mokasíny alebo štýlové tenisky.

Untitled-2

 

1970s: škandály, sloboda a disko

S vojnou vo Vietname a škandálom Watergate vo Washingtone znamenali 70. roky koniec americkej nevinnosti. Popkultúra na to zareagovala novými formami eskapismu. Filmové trháky a televízne show bavili ľudí, zatiaľ čo tanečným parketom každú sobotu vládla horúčka sobotňajšej noci.

Máte email!

V roku 1971 počítačový vedec Ray Tomlinson posiela prvý email. Poslal ho sám sebe a obsah nie je úplne zaujímavý. Stálo v ňom len: "QWERTYUIOP."

knižných pultoch

Od "Love Story" po "ďalekú cestu za domovom" (Watership Down) bolo sfilmovaných pár ďalších bestsellerov. Rodinná sága od Alexa Haleym na motívy novely "Korene" (Roots: The Saga of an American Family) "sa stáva televíznym hitom, ktorý sleduje viac ako 130 miliónov divákov.  

Vo filme

Sklenené peklo (The Towering Inferno) a Francúzska spojka (The French Connection) zvyšujú tep divákov, ale potom v roku 1975 prichádzajú Čeľuste (Jaws). Predstavujú tak novú kategóriu filmu: letné trháky.

jaws

Súvisiace články
2. 11. 2022
Darčekové balenie
1. 8. 2022
NOVÁ IKONA, NOVÉ RETRO, NOVÁ SEZÓNA
1. 8. 2022
The piqué
1. 8. 2022
Aká matka, taká dcéra alebo Zlaďte sa